Twórca rozwiązania: dr hab. Włodzimierz Urbaniak, prof. UTP; dr hab. Kazimierz Piszczek, prof. UTP; dr hab. Jolanta Tomaszewska, prof. UTP; mgr inż. Katarzyna Skórczewska; mgr inż. Krzysztof Lewandowski - Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP; Sylwia Lipiecka; Katarzyna Makowska – UAM Poznań

Istotą wynalazku jest kompozyt polimerowo-mineralny składający się z termoplastycznych tworzyw poliolefinowych i włóknistego napełniacza mineralnego, w którym zgodnie z wynalazkiem włóknisty napełniacz stanowi krzemionka włóknista zawierająca nie mniej niż 99 % krzemionki oraz co najmniej 95 % włókien o długości powyżej 0,5 mm i nie mniej niż 45 % włókien o długości powyżej 1 mm, mająca powierzchnię właściwą nie mniejszą niż 50 m2/g, gęstość objętościową 1,8-2,0 g/cm3 oraz stabilność termiczną nie mniejszą niż 900oC, otrzymana w procesie, w którym azbest chryzotylowy i/lub produkt zawierający azbest chryzotylowy zalewa się kwasem mineralnym, korzystnie takim jak kwas siarkowy (VI), kwas azotowy (V), kwas fosforowy (V), kwas solny korzystnie, kwas siarkowy lub kwas fosforowy, o stężeniu 10 do 40%, korzystnie 20 do 25 %, w takiej ilości, aby stosunek stechiometryczny kwasu do magnezu zawartego w azbeście wynosił 2:1 do 10:1, korzystnie 5:1, następnie mieszając co kilka godzin, mieszaninę pozostawia się na 48 do 240 godzin, korzystnie 72 do 120 godzin, w temperaturze 15 do 50 oC, korzystnie 25 do 40 oC, po czym z mieszaniny poreakcyjnej w znany sposób wyodrębnia się włókna krzemionkowe. Istotą wynalazku jest także sposób otrzymywania kompozytu polimerowo-mineralnego w którym jako włóknisty napełniacz mineralny stosuje się w ilości 5 – 50% wsadu krzemionkę włóknistą otrzymaną w procesie, w którym azbest chryzotylowy i/lub produkt zawierający azbest chryzotylowy zalewa się kwasem mineralnym, korzystnie takim jak kwas siarkowy (VI), kwas azotowy (V), kwas fosforowy (V), kwas solny korzystnie, kwas siarkowy lub kwas fosforowy, o stężeniu 10 do 40%, korzystnie 20 do 25 %, w takiej ilości, aby stosunek stechiometryczny kwasu do magnezu zawartego w azbeście wynosił 2:1 do 10:1, korzystnie 5:1, następnie mieszając co kilka godzin, mieszaninę pozostawia się na 48 do 240 godzin, korzystnie 72 do 120 godzin, w temperaturze 15 do 50 oC, korzystnie 25 do 40 oC, po czym z mieszaniny poreakcyjnej w znany sposób wyodrębnia się włókna krzemionkowe. Zastosowane w wynalazku włókna krzemionkowe (WK) otrzymuje się w procesie polegającym na całkowitym wyługowaniu magnezu ze struktury azbestu chryzotylowego, bez niszczenia włóknistej warstwy krzemionkowej, za pomocą rozcieńczonych kwasów mineralnych w temperaturze zbliżonej do pokojowej. Metoda nie wymaga intensywnego mieszania reagentów ani dokładnego rozdrabiania azbestu czy to w formie technicznego włóknistego azbestu czy w formie unieszkodliwianych „miękkich” wyrobów azbestowych. Włóknista struktura pozostałości po wyługowaniu magnezu znacznie ułatwia procesy sączenia i przemywania. Krzemionka włóknista stanowiąca w wynalazku napełniacz mineralny, w porównaniu z wyjściowym azbestem, charakteryzuje się wysoką powierzchnią właściwą, większą stabilnością termiczną, mniejszym ciężarem nasypowym i gęstością objętościową.

W porównaniu z krzemionką bezpostaciową (strącaną), często stosowaną jako napełniacz polimerów termoplastycznych, zastosowana w wynalazku włóknista krzemionka ma znacznie lepsze właściwości przerobowe, gdyż nie jest substancją pylistą w takim stopniu jak strącana krzemionka bezpostaciowa (np. Arsil), co między innymi umożliwia łatwiejsze wprowadzenie większych ilości napełniacza do osnowy polimerowej, a otrzymane kompozyty z tworzywami termoplastycznymi osiągają parametry co najmniej takie same jak w przypadku zastosowania krzemionki bezpostaciowej, a szczególnie przy zawartości napełniacza 20-40% osiągają lepsze parametry wytrzymałościowe (wytrzymałość na rozciąganie i wydłużenie względne) przy mniejszej gęstości kompozytu.

Analiza gotowości wdrożeniowej wykazała, że rozwiązanie znajduje się na czwartym poziomie dojrzałości technologicznej (zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju). Poziom ten oznacza, że zweryfikowano komponenty technologii lub jej podstawowe podsystemy w warunkach laboratoryjnych. Poziom ten oznacza, że podstawowe komponenty technologii zostały zintegrowane w celu sprawdzenia, czy mogą funkcjonować wspólnie.