Twórca rozwiązania: dr hab. Włodzimierz Urbaniak, prof. UTP; dr hab. Kazimierz Piszczek, - Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP; Sławomir Borysiak; Dominik Paukszta – Politechnika Poznańska

Materiałem odpadowym w przemyśle papierniczym i meblarskim jest tzw. masa łapana. Powstaje ona między innymi podczas szlifowania na mokro oklein meblarskich. Głównymi składnikami masy łapanej są ditlenek tytanu pochodzący ze stosowanych pigmentów oraz celuloza pochodząca z masy papierniczej. W suchej masie materiału odpadowego może znajdować się ponad 50% celulozy. W celu najlepszego wykorzystania właściwości wzmacniających włókien celulozowych dokonuje się mechanicznego rozdrobnienia lub rozstrzępienia odpadowej masy łapanej. Tak otrzymany materiał w postaci proszku zawierającego lignocelulozę w formie włóknistej dodaje się do polimeru termoplastycznego i po wymieszaniu uplastycznia w procesie wytłaczania.

Uciążliwy odpad technologiczny w postaci pierwotnej jest wodną zawiesiną, z której usuwa się większość wody (sedymentacja, filtracja) i składowany na wysypiskach. Wilgotna masa łatwo zagniwa w całej objętości i wydziela produkty gazowe o przykrym zapachu. Od. pad można w łatwy sposób przetworzyć na pełnowartościowy napełniacz do tworzyw polimerowych. Przygotowanie napełniacza lignocelulozowo-mineralnego pochodzącego z masy łapanej polega na rozdrobnieniu suchej masy łapanej metodą udarową do otrzymania napełniacza w formie proszkowej.

Analiza gotowości wdrożeniowej wykazała, że rozwiązanie znajduje się na trzecim poziomie dojrzałości technologicznej (zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju). Na tym etapie, w wyniku przeprowadzenia badań analitycznych i laboratoryjnych, potwierdzone są wstępne założenia/ wybrane elementy technologii, które nie są jednak jeszcze zintegrowane w całość ani też nie są reprezentatywne dla całej technologii. Zidentyfikowane lub określone są także „warunki operacyjne” dla nowej technologii.