Strona Główna
logo_utp

button oferty

button patenty

button specjalisci

button dodaj

komercjalizacja badan

Przedsiębiorco - jeśli poszukujesz gotowych pomysłów na nowe produkty, technologie lub usługi zapoznaj się z rozwiązaniami opracowanymi przez naszych naukowców…

Kategoria rozwiązania innowacyjnegomateriały

Twórca rozwiązania: dr hab. Włodzimierz Urbaniak, prof. UTP; dr hab. Kazimierz Piszczek, - Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP; Sławomir Borysiak; Dominik Paukszta – Politechnika Poznańska

 

Istota rozwiązania

Materiałem odpadowym w przemyśle papierniczym i meblarskim jest tzw. masa łapana. Powstaje ona między innymi podczas szlifowania na mokro oklein meblarskich. Głównymi składnikami masy łapanej są ditlenek tytanu pochodzący ze stosowanych pigmentów oraz celuloza pochodząca z masy papierniczej. W suchej masie materiału odpadowego może znajdować się ponad 50% celulozy. W celu najlepszego wykorzystania właściwości wzmacniających włókien celulozowych dokonuje się mechanicznego rozdrobnienia lub rozstrzępienia odpadowej masy łapanej. Tak otrzymany materiał w postaci proszku zawierającego lignocelulozę w formie włóknistej dodaje się do polimeru termoplastycznego i po wymieszaniu uplastycznia w procesie wytłaczania.

 

Zalety rozwiązania

Uciążliwy odpad technologiczny w postaci pierwotnej jest wodną zawiesiną, z której usuwa się większość wody (sedymentacja, filtracja) i składowany na wysypiskach. Wilgotna masa łatwo zagniwa w całej objętości i wydziela produkty gazowe o przykrym zapachu. Od. pad można w łatwy sposób przetworzyć na pełnowartościowy napełniacz do tworzyw polimerowych. Przygotowanie napełniacza lignocelulozowo-mineralnego pochodzącego z masy łapanej polega na rozdrobnieniu suchej masy łapanej metodą udarową do otrzymania napełniacza w formie proszkowej.

 

Informacje dodatkowe

Uniwersytet dysponuje wykonanymi przez podmiot zewnętrzny ekspertyzami obejmującymi wycenę praw własności przemysłowej metodą opłat licencyjnych oraz metodą wartości bieżącej netto skorygowanej czynnikami ryzyka.

Analiza gotowości wdrożeniowej wykazała, że rozwiązanie znajduje się na trzecim poziomie dojrzałości technologicznej (zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju). Na tym etapie, w wyniku przeprowadzenia badań analitycznych i laboratoryjnych, potwierdzone są wstępne założenia/ wybrane elementy technologii, które nie są jednak jeszcze zintegrowane w całość ani też nie są reprezentatywne dla całej technologii. Zidentyfikowane lub określone są także „warunki operacyjne” dla nowej technologii.

formularz

zgloszenie rozwiazania

 

kontakt

Dział Współpracy z Gospodarką
ul. Kaliskiego 7, 85-789 Bydgoszcz
Regionalne Centrum Innowacyjności,
pokój B1, B11, B12, B13
tel. 52 374 92 85 lub (94 83) lub(92 96)

 

zobacz na mapie

mapka mini

licznik odwiedzin

Portal odwiedziło:

Dzisiaj 13

Od początku 35066

Obecnie na portalu jest 7 odwiedzających

logo innowacyjna

logo inkubator

logo ministerstwo

logo unia