Twórca rozwiązania: dr inż. Joanna Cieślewicz; prof. dr hab. inż. Janusz Hermann – Wydział Rolnictwa i Biotechnologii UTP.

Wynalazek rozwiązuje zagadnienie rewitalizacji drzew na terenach zurbanizowanych, szczególnie na stanowiskach przyulicznych. Stwierdzono, że warunkiem jest stopniowe uwalnianie do podłoża składników pokarmowych, oraz równoczesne wprowadzenie materii organicznej i sorpcyjnie czynnych substancji mineralnych. Mieszanina charakteryzuje się tym, że zawiera od 50,0 części wagowych do 80,0 części wagowych suchej masy osadów dennych w skład których wchodzi od 50 do 90 % gytii grubodetrytusowej, od 0,5 do 4,5 części wagowych lignosulfonianu wapnia, 5,0 do 10,0 części wagowych suchej masy wapna podefekacyjnego, od 2,0 do 8,0 części wagowych minerałów krzemionkowych grupy skał diatomitowych, oraz od 10,0 do 22,0 części wagowych suchej masy minerałów ilastych z grupy smektytu, głównie montmorylonitu, oraz pokrewnych bentonitom iłów bentonitowych i montmorillonitowych. Istotnym jest, że mieszanina wspomagająca rewitalizację drzew na terenach zurbanizowanych według wynalazku zawiera składniki w postaci rozdrobnionej do wielkości cząstek nie większych niż 2,0 lecz najkorzystniej utrzymywanej w przedziale 0,02 do 0,800 mm.

Istotnym jest, że wapno podefekacyjne użyte do sporządzenia mieszaniny utrzymywane jest w wilgotności nie większej niż 40,0% suchej masy i że zawiera powyżej 20,0 % Ca w postaci węglanowej w suchej masie.

Mieszanina wspomagająca rewitalizację drzew na terenach zurbanizowanych, szczególnie na stanowiskach przyulicznych  łagodzi u roślin stres osmotyczny, zaburzenia w strukturze komórek i w ich składzie chemicznym wywołane nadmierną koncentracją soli chlorkowych w podłożu. W cele ochrony drzew przed nadmiernym odwodnieniem czy zasoleniem stosowane są iniekcje mieszaniny wspomagającej rewitalizację w strefę korzeniową narażonych drzew, poprawiając właściwości retencyjne gruntu i ograniczają straty wody zachodzące na skutek infiltracji. Zaletą mieszaniny była stopniowa redukcja zasolenia (z indeksu solny = 3,25 do 1,04 ) oraz obniżenie wartości przewodnictwa właściwego z 3690 do 855 uS.cm-1, po zastosowaniu mieszanki oraz równoczesne wprowadzenie materii organicznej i sorpcyjnie czynnych substancji mineralnych.

Analiza gotowości wdrożeniowej wykazała, że rozwiązanie znajduje się drugim poziomie gotowości wdrożeniowej. Na tym etapie rozpoczyna się proces poszukiwania potencjalnego zastosowania technologii. Uzyskano preparat, określono jego prawdopodobne właściwości oraz potencjalny obszar zastosowań.