Kategoria rozwiązania innowacyjnegourządzenia

Twórca rozwiązania: dr inż. Tadeusz Mikołajczyk - Wydział Inżynierii Mechanicznej UTP.

Istota rozwiązania według wynalazku polega na zastosowaniu noża tokarskiego ze sterowanym napędem. Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania przedstawiono na rysunkach: Fig. 1 w widoku z góry, Fig. 2 w widoku z boku, Fig. 3 w widoku z przodu.

info noz tokarski

Zaletą rozwiązania według wynalazku jest możliwość aplikacji obróbki sterowanej numerycznie na obrabiarce konwencjonalnej bez potrzeby ingerencji w konstrukcję obrabiarki. Proces obróbki nożem zamocowanym w tradycyjnym imaku sterowany jest układem nadzorującym pracę narzędzia.

Analiza gotowości wdrożeniowej wykazała, że rozwiązanie znajduje się na czwartym poziomie gotowości wdrożeniowej, ponieważ skonstruowano funkcjonujący system (demonstrator) zdolny do testowego wytworzenia wyrobu (proof of concept), przeprowadzono wstępne testy laboratoryjne pracy Wynalazku (skuteczność), lecz nie podano wyników kwantyfikujących właściwości pracy Wynalazku i wytworzonego wyrobu.